FAQ

Czym się różni klimatyzator typu On/Off od Invertera?

Klimatyzator może być regulowany na dwa sposoby. Pierwszy czyli On/Off załącza i wyłącza klimatyzator w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Działa jak zwykły termostat. Sprężarka albo pracuje na swojej maksymalnej mocy, albo jest wyłączona. Klimatyzator typu Inverter reguluje wydajność chłodniczą w zależności od zapotrzebowania. Sprężarka zmienia swoją prędkość obrotową. Zapewnia to bardziej równomierną temperaturę, mniejszy hałas, oraz większą oszczędność energii.

Czy klimatyzatorem można się ogrzewać?

Klimatyzator nie musi służyć tylko do chłodzenia pomieszczeń. Obecnie praktycznie wszystkie produkowane klimatyzatory mają możliwość pracy jako pompa ciepła. Ogrzewanie klimatyzatorem może być opłacalne ponieważ w porównaniu z grzejnikiem elektrycznym o podobnej mocy zużyje około 3 razy mniej energii elektrycznej. Należy tylko pamiętać, że wydajność klimatyzatora spada wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz.

Jak zbudowany jest klimatyzator?

Klimatyzator składa się z dwóch elementów połączonych ze sobą instalacją chłodniczą. W pomieszczeniu zamontowana jest jednostka wewnętrzna umożliwiająca chłodzenie/ogrzewanie pomieszczenia. Jednostka ta składa się z parownika i wentylatora. Na zewnątrz budynku montuje się jednostkę zewnętrzną klimatyzatora, która oddając ciepło ochładza jednocześnie pomieszczenie. W jednostce zewnętrznej mieści się wentylator, skraplacz i sprężarka, która jest sercem całego układu chłodniczego.

Czy przeglądy są naprawdę konieczne?

Okresowa konserwacja urządzenia klimatyzacyjnego jest niezbędna do utrzymania zarówno parametrów pracy samego urządzenia, oraz jakości powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu. Podczas pracy klimatyzatora na parowniku wytrąca się woda, która w połączeniu z kurzem tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii, pleśni i grzybów. Konserwacja powinna być wykonana przy pomocy odpowiednich środków chemicznych eliminujących zarówno zabrudzenia jak i bakterie. Kolejną rzeczą wykonywaną podczas przeglądu jest czyszczenie skraplacza. Zabrudzony skraplacz zmniejsza wydajność urządzenia i zwiększa koszt użytkowania, oraz ryzyko awarii. Należy też sprawdzić parametry pracy urządzenia. Chcąc zapewnić odpowiednie warunki dla przebywania w pomieszczeniu i uniknąć drogich napraw powinniśmy korzystać z okresowych przeglądów klimatyzacji.

Czy można samodzielnie zamontować klimatyzator?

Można. Lecz należy się zastanowić nad konsekwencjami takiego rozwiązania. Bezawaryjne działanie klimatyzatora zależy w 50% od marki samego urządzenia, oraz w 50% od jakości wykonanego montażu. Biorąc to pod uwagę widać, że naprawdę dużo zależy od prawidłowego montażu. Aby prawidłowo zamontować urządzenie należy posiadać odpowiedni sprzęt, przejść szkolenia producenta, oraz posiadać niezbędne doświadczenie. W innym wypadku możemy narazić się na wysokie koszty serwisu.

Od czego zależy wymagana moc chłodnicza klimatyzatora?

Klimatyzator musi zostać odpowiednio dobrany do danego pomieszczenia. Jego moc chłodnicza musi pokryć wszystkie zyski ciepła dostarczane do pomieszczenia chłodzonego. Główne zyski ciepła pochodzą od nasłonecznienia, urządzeń elektrycznych, przebywających w pomieszczeniu ludzi. Im większa powierzchnia pomieszczenia tym większa moc, ale różnie będzie to wyglądać w przypadku domu mieszkalnego, biura, czy sklepu. W zastosowaniach specjalnych wymagane moce mogą być znacznie większe niż w przypadku klimatyzatora w biurze o takiej samej powierzchni.

Co to jest Multisplit?

Oprócz standardowego klimatyzatora typu Split często montowanymi urządzeniami są klimatyzatory typu Multisplit. Podstawową różnicą jest zastosowanie tylko jednej jednostki zewnętrznej klimatyzatora, do której podłączyć można nawet do 5 jednostek wewnętrznych. Tak więc 5 pomieszczeń może być schładzanych, lub ogrzewanych nie musząc wieszać na budynku 5 jednostek zewnętrznych. Dodatkowo urządzenia tego typu to praktycznie same invertery. Oszczędność energii, oraz miejsca na ścianie to dwa podstawowe atuty tego rozwiązania.

Jak wybrać firmę montującą klimatyzacje?

Wybór firmy, która ma nam zamontować klimatyzacje nie jest łatwy. Przede wszystkim firma musi cechować się doświadczeniem, a montaż klimatyzacji nie może być tylko dodatkiem. Najlepiej wybrać firmę specjalizującą się w tego typu pracach. Aby montaż był przeprowadzony prawidłowo potrzebne są odpowiednie narzędzia. Aby otrzymać gwarancję na urządzenie firma musi posiadać autoryzację producenta. Błędy montażowe mogą odbić się dość znacznie na portfelu. Klimatyzator można zamontować dobrze, albo tanio. Wybór należy do inwestora.

Jak dużo energii pobiera klimatyzator?

Koszty eksploatacji klimatyzatora są bardzo ważne podczas jego wyboru. Typowy klimatyzator pobiera energię równą 1/3 jego wydajności chłodniczej. Klimatyzatory typu Inverter są w tym temacie jeszcze bardziej oszczędne. Nowoczesne klimatyzatory osiągają współczynnik energii pobranej do wydajności chłodniczej równy 4-5. Dzięki temu urządzenia te są tanie w utrzymaniu w porównaniu do innych urządzeń elektrycznych. Ogrzewając pomieszczenie klimatyzatorem zamiast grzejnikiem elektrycznym oszczędzamy około 65% energii.

Czy klimatyzacja wpływa na przeziębienie?

Należy pamiętać o regularnym wykonywaniu przeglądów klimatyzatora. Tylko wtedy zapewnimy sobie w pełni bezpieczne warunki do przebywania w pomieszczeniu. Równie ważne jest utrzymywanie różnicy temperatury na zewnątrz i w pomieszczeniu na poziomie maksymalnie 8 stopni. Jeżeli klimatyzator został prawidłowo zamontowany i stosujemy się do powyższych wytycznych nie powinniśmy mieć problemów z przeziębieniami spowodowanymi działaniem klimatyzacji.